English version
Witamy w poniedziałek, 25.01.2021 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

System CtP Agfa :Avalon N4 w firmie PBMedia z Olsztyna
 
Warszawa, 08.01.2010
W ostatnim czasie w firmie PBMedia rozpoczął pracę półformatowy system CtP, oparty na termicznej naświetlarce Agfa :Avalon N4, będącej jedną z najważniejszych ubiegłorocznych premier rynkowych Agfa Graphics. Poza nią zakupiona przez PBMedia konfiguracja obejmuje: wywoływarkę do płyt termoczułych :Elantrix 95 SX, stacker SX, system odbitek próbnych oraz serwer ze stacją roboczą. Całością steruje system produkcyjny :Apogee Prepress 6.0 w wersji Manage. Warto podkreślić, że jest to kolejna już w ostatnich miesiącach instalacja rozwiązania CtP firmy Agfa Graphics w regionie Warmii i Mazur.

Przy systemie CtP Agfa :Avalon N4 stoją od lewej: Mateusz Horba, współwłaściciel PBMedia; Jarosław Suchodolski, Key Account Manager w firmie Agfa Graphics; Paweł Baranowski, współwłaściciel PBMedia

W styczniu 2010 roku doszło do zaplanowanego połączenia dwóch przedsiębiorstw – działającej od wielu lat Oficyny Poligraficznej z Lidzbarka Warmińskiego – specjalizującej się w druku offsetowym i PBMedia – spółki zajmującej się przygotowalnią cyfrową oraz realizującej obsługę zamówień na usługi poligraficzne dla odbiorców polskich i zagranicznych. Mówi Paweł Baranowski, współwłaściciel nowo utworzonej firmy: Pomysł połączenia sił i stworzenia jednego przedsiębiorstwa zajmującego się kompleksową działalnością poligraficzną narodził się w ubiegłym roku. Przez dłuższy czas byłem klientem Oficyny Poligraficznej i zlecałem w niej szereg prac, głównie z rynku brytyjskiego i francuskiego. Korzystałem też z usług jednej z olsztyńskich naświetlarni CtP, której klientem – jak się okazało – była także Oficyna Poligraficzna. Jednocześnie poszukiwałem na rynku polskim partnera w zakresie druku, zaś właściciele Oficyny Poligraficznej zaczęli myśleć o inwestycji we własną przygotowalnię cyfrową. Usiedliśmy więc do stołu i rozpoczęliśmy rozmowy na temat ewentualnej współpracy, tudzież fuzji, która byłaby korzystna dla obu stron.
W rezultacie już pod koniec 2009 roku firma PBMedia wydzierżawiła część powierzchni użytkowanej przez Oficynę Poligraficzną i zakupiła – z myślą o nowym podmiocie gospodarczym – półformatowy system CtP Agfa Graphics. Miał być on wniesiony aportem do nowej spółki, wraz z licznymi zamówieniami na druk – mówi Paweł Baranowski. – Tak też się stało. Oficyna Poligraficzna ze swej strony wniosła park sprzętowy w zakresie druku offsetowego (m.in. maszynę KBA Performa 66) i urządzeń introligatorskich (takich producentów jak Duplo, GUK, Schneider Senator czy Stahl) a także liczne kontakty i klientów, nie tylko z regionu warmińsko-mazurskiego, oraz bogate doświadczenia w zakresie działalności poligraficznej.
Oficyna Poligraficzna działa od 1993 roku
– mówi Mateusz Horba, syn Zdzisława - założyciela tej rodzinnej drukarni i współwłaściciel nowo utworzonej firmy – wykonując najróżniejsze prace z szeroko pojętego akcydensu, a w mniejszym stopniu także etykiety. Współpracowaliśmy przede wszystkim z agencjami reklamowymi i końcowymi odbiorcami druków z całej Polski, jak również – głównie za sprawą kontaktów wniesionych przez PBMedia – z zagranicy. Obecnie, m.in. za sprawą systemu CtP firmy Agfa Graphics, wszyscy oni są obsługiwani przez nowy podmiot gospodarczy w bardziej kompleksowy i wydajniejszy sposób.

Pracujące w firmie PBMedia rozwiązanie CtP składa się z najnowszego systemu produkcyjnego :Apogee Prepress 6.0 w wersji Manage, półformatowej naświetlarki termicznej :Avalon N4-10S oferującej prędkość 21 płyt B2/h, wywoływarki do płyt termoczułych :Elantrix 95 SX ze stackerem SX, serwera ze stacją roboczą oraz systemu odbitek próbnych Epson Stylus Pro 4880. O kryteriach wyboru dostawcy i konfiguracji systemu mówi Paweł Baranowski: Wcześniej, zarówno PBMedia jak i Oficyna Poligraficzna, współpracowały z naświetlarnią wyposażoną w system CtP, bazujący na technologii fioletowej. Wieloletnia współpraca z tą firmą układała się nam bardzo dobrze i cenimy profesjonalność świadczonych tam usług – dziękujemy przy tej okazji wszystkim pracownikom tej naświetlarni. My jednak chcieliśmy pójść w inną stronę – stąd decyzja o systemie termicznym gwarantującym łatwość procesu produkcji płyt offsetowych. Agfa Graphics przedstawiła nam najbardziej korzystną ofertę dlatego zdecydowaliśmy się na jej rozwiązanie. Mateusz Horba dodaje: Pod uwagę braliśmy też fakt, że Agfa Graphics ma w Olsztynie swojego dystrybutora w postaci firmy Use, co gwarantuje bardzo szybką dostawę materiałów eksploatacyjnych i ewentualną wizytę serwisową. Nie bez znaczenia był też fakt naszych pozytywnych doświadczeń ze współpracy z Panem Jarosławem Suchodolskim, odpowiedzialnym w Agfa Graphics za ten region Polski, który – jeszcze za czasów swojego wcześniejszego pracodawcy – spowodował, że w naszej hali maszyn pojawiła się KBA Performa.
Właściciele firmy zakładają, że docelowo w 90% system CtP będzie wykorzystywany na własne potrzeby, pozostałe 10% mocy produkcyjnych to ewentualne zlecenia dla innych drukarń z regionu. Obecnie cała produkcja realizowana przez PBMedia jest oparta na płytach wykonywanych w urządzeniu Agfa Graphics. Jak do tej pory nie mieliśmy z nim żadnych problemów – mówi Paweł Baranowski. – Sam proces instalacji i szkolenia również przebiegał bardzo sprawnie. Dla nas - jako wcześniejszych klientów naświetlarni usługowej - posiadanie własnego systemu CtP oznacza przede wszystkim sprawniejszą obsługę klientów i możliwość lepszego zaplanowania całej produkcji, a także niższe koszty związane z przygotowaniem prac do druku.
Właściciele PBMedia zapowiadają, że także rok 2010 przyniesie kolejne inwestycje w ich firmie. Myślimy o kolejnej maszynie drukującej i dalszej rozbudowie introligatorni, jak również o wdrożeniu zaawansowanego systemu zarządzania produkcją i całym przedsiębiorstwem, jednak o szczegółach na razie nie chcielibyśmy mówić – konkluduje Mateusz Horba.

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Agfa:
Agfa NV (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce
ul. Jutrzenki 137A, 02-231 Warszawa
Tel. 0-22 3 111 900
http://www.agfa-polska.pl

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2021 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika