English version
Witamy w niedzielę, 5.05.2024 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna



 
 

Bioróżnorodność i działania biznesowe: przesłanie Stora Enso z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody
 
Warszawa, 07.03.2024
W lutym Stora Enso poinformowała o nawiązaniu ścisłej współpracy z IUCN – Międzynarodowym Związkiem Ochrony Przyrody. Partnerstwo ma koncentrować się na osiągnięciu przez nią neutralności prowadzonych działań biznesowych względem bioróżnorodności, jak też na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w branży leśnej. Współpraca ma też przynieść nowe pomysły na zastosowanie różnych rozwiązań technologicznych w kontekście promowania bioróżnorodności na obszarach leśnych – z myślą o tym Stora Enso stworzyła specjalny schemat, umożliwiający weryfikację wpływu określonych działań na bioróżnorodność. W związku z niedawnym Światowym Dniem Dzikiej Przyrody (World Wildlife Day – WWD), obchodzonym dorocznie 3 marca, firma zaprezentowała pierwsze efekty pionierskich prac w zakresie zastosowania cyfrowych technologii w jej działaniach związanych ze zwiększeniem bioróżnorodności.

Fot.: Stora Enso

Zintegrowane podejście do bioróżnorodności i produkcji drewna na obszarach leśnych
Różnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to termin oznaczający zróżnicowanie ekosystemów, gatunków i genów na Ziemi lub w określonym siedlisku. Stora Enso podkreśla, że w zarządzanych w sposób odpowiedzialny lasach bioróżnorodność i produkcja drewna mogą ze sobą z powodzeniem współegzystować. Jednak, jak dodaje firma, owa kompleksowość nie jest reprezentowana wyłączenie w postaci prostych obliczeń. Co więcej, jak dotychczas większość narzędzi służących do planowania i ułatwiających podejmowanie decyzji, została zaprojektowana z myślą o optymalizacji działań zarządczych związanych z produkcją drewna. Stora Enso wskazuje, że w sytuacji, gdy coraz więcej danych dotyczących bioróżnorodności staje się łatwo dostępnych, pojawia się duży potencjał do wdrożenia bardziej zintegrowanego podejścia względem zarządzania obszarami leśnymi. Wszystko po to, by zarządzanie bioróżnorodnością i produkcja drewna mogły egzystować obok siebie.
W tym celu Stora Enso stworzyła specjalnych schemat działań, bazujący na cyfrowych danych, dotyczących należących do firmy lasów. Są one pozyskiwane za pomocą teledetekcji i innych środków, co ma pomóc w stworzeniu cyfrowego odpowiednika danego lasu, szczegółowo obrazującego bioróżnorodność i wydajność podejmowanych w nim działań. Te szczegółowe dane są wykorzystywane przez Stora Enso do stworzenia modelowych działań w zakresie zarządzania konkretnymi obszarami leśnymi, jak też do prognozowania ich potencjalnego wpływu na życie gatunków występujących na danym terenie i zagrożonych realizowaną tam gospodarką leśną.
Owe występujące w postaci modeli scenariusze zdarzeń stanowią najważniejsze źródło informacji, pozwalających Stora Enso na implementowanie działań związanych z bioróżnorodnością, zwłaszcza tam gdzie są one najbardziej konieczne, jak też do wskazywania struktur i siedlisk, kluczowych dla wybranych gatunków. Jednocześnie firma, jak podaje, jest w stanie przewidywać i określać konsekwencje każdego z przyjętych scenariuszy dotyczących produkcji drewna, a w rezultacie – stymulować działania wytwórcze i te dotyczące bioróżnorodności w zintegrowany sposób, na całej przestrzeni leśnej, z pokolenia na pokolenie.

Pomiędzy dyscypliną i praktyką
Aby to osiągnąć, Stora Enso używa cyfrowych narzędzi pomiarowych i łączy dane pozyskiwane z różnych źródeł w sposób, jaki – co podkreśla – nie był wcześniej stosowany w branży leśnej. Firma łączy tym samym naukę o ekologii, technologie danych cyfrowych i praktyczne działania podejmowane na obszarach leśnych. Stora Enso dodaje, że praca ta wymaga szerokich kompetencji wewnętrznych i zdolności technicznych i zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin – od ekologów pracujących na miejscu aż po specjalistów ds. teledetekcji, pracujących zdalnie.
W tym miejscu firma raz jeszcze podkreśla, jak ważna jest dla niej niedawno nawiązana współpraca z IUCN. W specjalnej informacji, jaka pojawiła się na jej stronie w związku z obchodzonym niedawno Światowym Dniem Dzikiej Przyrody, firma pisze: „Wiemy, że wkraczamy na przełomową i wymagającą ścieżkę, tworząc wspólnie nowe rozwiązania, mające dać odpowiedź na nurtujące całą branżę od wielu lat pytania o możliwość zachowania odpowiedniej równowagi pomiędzy produkcją drewna i różnorodnością. Dysponując ekspertami naukowymi i wieloletnim doświadczeniem, IUCN będzie dla nas olbrzymim wsparciem, a jednocześnie swego rodzaju egzaminatorem podejmowanych przez nas działań. Musimy jeszcze wiele się nauczyć i jesteśmy przekonani, że ta współpraca w dużym stopniu pomoże usprawnić nasze działania w obszarze bioróżnorodności, jak też przyczyni się do zrównoważonej transformacji całej branży leśnej”.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Stora Enso Polska Sp. z o.o.
ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa
E-mail: Aleksandra.Kominek@storaenso.com
http://www.storaenso.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl




Copyright ©2004-2024 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika